Industrietechnik
TPDA-C Differential pressure transmitter with built-in controller and display
This article is discontinued
Differential pressure transmitter
Specifications
| Mounting | Wall |
|---|---|
| Power Supply | 24VAC/DC (22...26 V AC 50Hz / 22...26 V DC), 5.0 VA |
| Dimensions, external (WxHxD) | 129x89x58 mm |
| Display type | LED, three digits |
| Analogue output load impedance 0...10v | >2 kΩ |
| Analogue output load impedance 4...20mA | 500 Ω |
| Media | air or not aggressive gases |
| Accuracy, pressure sensor 1 | ± 1% at 20 °C % |
| Measuring range pressure | 0...100 / 0...300 / 0...500 / 0...999 Pa, selectable |
| Max. allowed diff. Pressure sensor 1 | 20 kPa |
| Damping (electronic) | 0...20 s |
| Protection class | IP54 |
|---|---|
| Ambient humidity (non-condensing) | 0…90 % RH |
| Storage temperature | -40…50 °C |
| Mounting | Wall |
| Analogue outputs type (AO) | 0...10 V DC |
| Cable gland | M16x1,5 |
| Terminal type | Screw Terminal |
| Terminal wire size | 1.5 mm² |
Software & documentation
Product sheet
Other documentation
