Industrietechnik
TR40 Transformer, 40 VA, DIN-rail mounting
This article is discontinued
Transformer
Specifications
| Output voltage | 12 / 24 V AC |
|---|---|
| Max load | 40 VA |
| Number of modules | 3 |
| Isolation class | II |
| Temperature class | B |
| Mounting | DIN-rail |
| Protection class | IP20 |
| Supply voltage | 230 V AC |
| Dimension, external (WxHxD) | 53 x 90 x 60mm |
| Frequency | 47...63 Hz |
| Ambient temperature | Max. 40°C |
Software & documentation
Product sheet
