Industrietechnik
SC-NTC2.2 Clamp-on sensor with housing
This article is discontinued
Clamp-on sensor with housing
Specifications
| Sensor element | NTC 2.2 |
|---|---|
| Nominal resistance | 2252 Ω (25°C) |
| Equivalent | Johnson Controls |
| Protection class | IP42 |
|---|---|
| Time constant | 5s |
| Measuring range, temperature | -20…+120°C |
| Cable gland | M16 |
| Dimensions, external (WxHxD) | 93 x 70 x 35mm |
| Accessories, included | One metal strap and heat-conductive paste (art.nr: PASTA-20). |
| Material, housing | Polycarbonate (PC) |
| Material, base | Polycarbonate (PC) |
Software & documentation
Product sheet
Instructions
Other documentation
Accessories

