Industrietechnik
On/Off valve actuator for ZFCM valves
Actuator intended for on/off control of hot or cold water in heating or cooling systems. The actuator has a synchronous motor and spring return mechanism. It is intended for use together with Industrietechnik’s FCV valves.
Specifications
| Supply voltage | 230 V AC, 50…60 Hz |
|---|---|
| Control signal | On/off |
| Power consumption | 6 VA |
| Opening time | Approx. 15s |
| Closing time, spring | 4…5s |
| Ambient temperature | 0…60°C |
| Storage temperature | -20…+65°C |
| Material | ABS |
| Dimensions | 91 x 68 x 65mm |
| Protection class | IP44 |
Software & documentation
Product sheet
Other documentation


