Industrietechnik
SM230/CA Actuator for DB-VZ ON/OFF zone valves
Actuators with auxiliary microswitch for 2-way and 3-way DB-VZ valves.
Specifications
| Supply voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Power consumption | 7 VA |
| Control signal | On/off, NC |
| Running time, actuator | 10 s |
| Appliance class | Class II |
|---|---|
| Protection class | IP40 |
| Ambient humidity (non-condensing) | 10…90 % RH |
| Ambient temperature | 2…60 °C |
| Dimensions, external (WxHxD) | 77x65x62 mm |
| Running time, spring | 5 s |
Software & documentation
Product sheet
Instructions
