Industrietechnik
Damper actuators with spring return, 5 Nm
Well-suited for applications with security dampers used as antifreeze, antismoke or for sealing in the hygienic-sanitary field.
Articles
(5 st)-
DAN24F- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Power consumption
- 10 VA (7.2 W - Running / 2.5 W - Holding)
- Control signal
- On / Off
- Feedback signal
- --
- Running time, spring
- 20 s
- Switching capacity (Auxiliary)
- --
- Auxiliary switch
- No
- Damper shaft, min shaft length
- 80 mm
- Angle limitation
- 5...85° in 5° steps
- Running time, actuator (range)
- 50...70 s
-
DAN24FS- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Power consumption
- 10 VA (7.2 W - Running / 2.5 W - Holding)
- Control signal
- On / Off
- Feedback signal
- --
- Running time, spring
- 20 s
- Switching capacity (Auxiliary)
- 3 (1.5) A, 230 Vac (x2 SPDT)
- Auxiliary switch
- Yes
- Damper shaft, min shaft length
- 80 mm
- Angle limitation
- 5...85° in 5° steps
- Running time, actuator (range)
- 50...70 s
-
DAN230F- Supply voltage
- 230 V AC
- Power consumption
- 10 VA (4.2 W - Running / 2.5 W - Holding)
- Control signal
- On / Off
- Feedback signal
- --
- Running time, spring
- 20 s
- Switching capacity (Auxiliary)
- --
- Auxiliary switch
- No
- Damper shaft, min shaft length
- 80 mm
- Angle limitation
- 5...85° in 5° steps
- Running time, actuator (range)
- 50...70 s
-
DAN230FS- Supply voltage
- 230 V AC
- Power consumption
- 10 VA (4.2 W - Running / 2.5 W - Holding)
- Control signal
- On / Off
- Feedback signal
- --
- Running time, spring
- 20 s
- Switching capacity (Auxiliary)
- 3 (1.5) A, 230 Vac (x2 SPDT)
- Auxiliary switch
- Yes
- Damper shaft, min shaft length
- 80 mm
- Angle limitation
- 5...85° in 5° steps
- Running time, actuator (range)
- 50...70 s
-
DMN24FS- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Power consumption
- 7 VA (5 W - Running / 2.5 W - Holding)
- Control signal
- 0...10 Vdc
- Feedback signal
- 0...10 Vdc
- Running time, spring
- 20 s
- Switching capacity (Auxiliary)
- 3 (1.5) A, 230 Vac (x2 SPDT)
- Auxiliary switch
- Yes
- Damper shaft, min shaft length
- 80 mm
- Angle limitation
- 5...85° in 5° steps
- Running time, actuator (range)
- 90...120 s
Specifications
| Appliance class | Class III, Class II |
|---|---|
| Protection class | IP54 |
| Ambient humidity (non-condensing) | 5…95 % RH |
| Ambient temperature | -30…50 °C |
| Weight, incl. packaging | 1.8 kg, 1.9 kg |
| Cable length | 1 m |
| Working angle, rotation | 90 ° |
| Damper shaft, round | 10…16 mm |
| Damper shaft, square | 7…11 mm |
| Max damper size (area) | 1 m² |
| Torque | 5 Nm |
| Frequency | 50...60 Hz |
Software & documentation
Product sheet
Other documentation

