Industrietechnik
Damper actuators with spring return, 10 Nm
Well-suited for applications with security dampers used as antifreeze, antismoke or for sealing in the hygienic-sanitary field.
Articles
(5 st)-
DAT24F- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Power consumption
- 10 VA (5 W - Running / 2.5 W - Holding)
- Torque
- 10 Nm
- Control signal
- On / Off
- Feedback signal
- --
- Running time, actuator
- 100 s
- Running time, spring
- 25 s
- Switching capacity (Auxiliary)
- --
- Auxiliary switch
- No
- Damper shaft, round
- 10…19 mm
- Damper shaft, square
- 10…16 mm
- Damper shaft, min shaft length
- 50 mm
-
DAT24FS- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Power consumption
- 10 VA (5 W - Running / 2.5 W - Holding)
- Torque
- 10 Nm
- Control signal
- On / Off
- Feedback signal
- --
- Running time, actuator
- 100 s
- Running time, spring
- 25 s
- Switching capacity (Auxiliary)
- 3 (1.5) A, 230 Vac (x2 SPDT)
- Auxiliary switch
- Yes
- Damper shaft, round
- 10…19 mm
- Damper shaft, square
- 10…16 mm
- Damper shaft, min shaft length
- 50 mm
-
DAT230F- Supply voltage
- 230 V AC
- Power consumption
- 10 VA (5 W - Running / 2.5 W - Holding)
- Torque
- 10 Nm
- Control signal
- On / Off
- Feedback signal
- --
- Running time, actuator
- 100 s
- Running time, spring
- 25 s
- Switching capacity (Auxiliary)
- --
- Auxiliary switch
- No
- Damper shaft, round
- 10…19 mm
- Damper shaft, square
- 10…16 mm
- Damper shaft, min shaft length
- 50 mm
-
DAT230FS- Supply voltage
- 230 V AC
- Power consumption
- 10 VA (5 W - Running / 2.5 W - Holding)
- Torque
- 10 Nm
- Control signal
- On / Off
- Feedback signal
- --
- Running time, actuator
- 100 s
- Running time, spring
- 25 s
- Switching capacity (Auxiliary)
- 3 (1.5) A, 230 Vac (x2 SPDT)
- Auxiliary switch
- Yes
- Damper shaft, round
- 10…19 mm
- Damper shaft, square
- 10…16 mm
- Damper shaft, min shaft length
- 50 mm
-
DMT24FS- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Power consumption
- 7 VA (5 W - Running / 2.5 W - Holding)
- Torque
- 10 Nm
- Control signal
- 0...10 Vdc
- Feedback signal
- 0...10 Vdc
- Running time, actuator
- 130 s
- Running time, spring
- 20 s
- Switching capacity (Auxiliary)
- 3 (1.5) A, 230 Vac (x2 SPDT)
- Auxiliary switch
- Yes
- Damper shaft, round
- 10…19 mm
- Damper shaft, square
- 10…16 mm
- Damper shaft, min shaft length
- 50 mm
Specifications
| Appliance class | Class III, Class II |
|---|---|
| Protection class | IP54 |
| Ambient humidity (non-condensing) | 5…95 % RH |
| Ambient temperature | -30…50 °C |
| Weight, incl. packaging | 2.3 kg, 2.4 kg |
| Cable length | 1 m |
| Working angle, rotation | 95 °, 90 ° |
| Max damper size (area) | 2 m² |
| Frequency | 50...60 Hz |
Software & documentation
Product sheet

