Industrietechnik
Damper actuators without spring return, 2 Nm
Designed for applications with small dampers (0.5 m2) of ventilation and air handling units.
Articles
(5 st)-
DAK24- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Power consumption
- 4.5 VA (2 W - Running)
- Control signal
- 2-, 3-point
- Feedback signal
- --
- Switching capacity (Auxiliary)
- --
- Auxiliary switch
- No
- Damper shaft, min shaft length
- 40 mm
- Running time, actuator (range)
- 35...45 s
-
DAK24S- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Power consumption
- 4.5 VA (2 W - Running)
- Control signal
- 2-, 3-point
- Feedback signal
- --
- Switching capacity (Auxiliary)
- 5 (2.5) A, 230 Vac (x1 SPDT @10°)
- Auxiliary switch
- Yes
- Damper shaft, min shaft length
- 40 mm
- Running time, actuator (range)
- 35...45 s
-
DAK230- Supply voltage
- 230 V AC
- Power consumption
- 4.5 VA (1.5 W - Running)
- Control signal
- 2-, 3-point
- Feedback signal
- --
- Switching capacity (Auxiliary)
- --
- Auxiliary switch
- No
- Damper shaft, min shaft length
- 40 mm
- Running time, actuator (range)
- 35...45 s
-
DAK230S- Supply voltage
- 230 V AC
- Power consumption
- 4.5 VA (1.5 W - Running)
- Control signal
- 2-, 3-point
- Feedback signal
- --
- Switching capacity (Auxiliary)
- 5 (2.5) A, 230 Vac (x1 SPDT @10°)
- Auxiliary switch
- Yes
- Damper shaft, min shaft length
- 40 mm
- Running time, actuator (range)
- 35...45 s
-
DMK24- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Power consumption
- 4.5 VA (2.5 W - Running)
- Control signal
- 2...10 Vdc
- Feedback signal
- 0(2)...10 Vdc
- Switching capacity (Auxiliary)
- --
- Auxiliary switch
- No
- Damper shaft, min shaft length
- 40 mm
- Running time, actuator (range)
- 45...55 s
Specifications
| Appliance class | Class III, Class II |
|---|---|
| Protection class | IP54 |
| Ambient humidity (non-condensing) | 5…95 % RH |
| Ambient temperature | -30…50 °C |
| Weight, incl. packaging | 0.6 kg |
| Cable length | 0.9 m |
| Working angle, rotation | 95 ° |
| Damper shaft, round | 6…16 mm |
| Damper shaft, square | 5…11 mm |
| Max damper size (area) | 0.5 m² |
| Torque | 2 Nm |
| Frequency | 50...60 Hz |
Software & documentation
Product sheet

